Na výlety s dětmi

Okolí chalupy nabízí spousty zajímavých míst k prozkoumání. Zde uvádíme naše nejoblíbenější místa na výlety s dětmi a postupně budeme přidávat další. Budeme rádi i za Vaše tipy a fotografie :-).

   Poklady Dolní Hedeče                  Miedzygórze                           Zemská Brána

  

  Severomoravská chata          Herna a krytý bazén                   Kamienczyk

  

        Koupaliště Králíky

POKLADY DOLNÍ HEDEČE

 (pěšky nebo na kolech z chalupy – okruh 9,5 km, při dojezdu autem kratší výlet 3km)

Do obce Dolní Hedeč, část Kopeček, se můžete dostat buď přímou cestou s prudším stoupáním (3,5 km), nebo příjemnější a delší objížďkou kolem obory v Horní Orlici (5 km). Pojedete po málo frekventované silnici směr Zlatý Potok, po 3,5 km odbočíte doleva. Po této cestě dojedete až k rozhledně Val, odkud je za příznivého počasí vidět i Praděd.

        

Z rozhledny rovněž uvidíte klášter a sochu sv. Františka, která zdobí přilehlý kopec.

 

Teď už pojedete jenom z kopce a po rovince, asfaltkou kolem koníčků. Tuhle část cesty můžete absolvovat i s odrážedly.

          

Po asfaltce dojedete až ke klášteru, kde se můžete osvěžit v restauraci Poutní dům. Od Poutního domu vede stezka přes louku až k soše sv. Františka.

         

Od sochy i od kláštera je krásný výhled na Králíky a okolí.

Méně zdatným turistům doporučujeme dojet autem až do Dolní Hedeče, kde se dá zaparkovat u kláštera a pak absolvovat kolečko po pokladech Hedeče pěšky nebo na odrážedlech.

   

V Dolní Hedeči můžete taky najít několik zajímavých kešek.

 

KOUPALIŠTĚ KRÁLÍKY

(2,5 km)

Na králické koupaliště, vzdálené od srubu cca 2,5 km, můžete dojet autem po silnici, nebo na kole / odrážedle / pěšky po nové cyklostezce. Příjemná je také procházka po staré cestě vedoucí popod les. Tato cesta je pro auta uzavřena, je určena pouze pro pěší a pro cyklisty.

Voda v koupališti je z místních pramenů, velice čistá a velice osvěžující. V bufetu zakoupíte klasické rychlé občerstvení, zmrzlinu a nanuky, k dispozici jsou toalety i převlékárny.

Kolem bazénu je dostatek místa pro odpočinek ve stínu i na slunci.

 

 

 

 

     

      

 

SEVEROMORAVSKÁ CHATA

(2 x 8 km)

Velice oblíbený okruh, méně zdatným cyklistům doporučujeme vyjet prudké stoupání na Dolní Hedeč autem (parkování u hotelu Kačenka nebo u kláštera). Z Kopečka (Dolní Hedeč) na Severomoravskou chatu je už stoupání mírné. Trasu je možné projet na kole, s vozíkem, s dětskými koly na tyči nebo projít pěšky i s kočárkem.

Od kláštera se vydáte směrem k rozhledně Val, pak pokračujete po cestě ke křižovatce a k rozcestníku. Od něj pojedete nahoru po vyjeté stezce přes louku až do lesa, kde se napojíte na žlutou značku. Tato Vás přivede k rozcestníku Pod Jeřábem, odkud pokračujete ke Kapli Sv. Trojice. Od kaple vede asfaltová cesta (auto na ní téměř nepotkáte) směrem Severomoravská chata.

                      Výhled od rozhledny Val                        Jsme na správné cestě? Mapa Pod Jeřábem

Blížící se cíl poznáte podle Kaple sv.Trojice, cca 1 km před Severomoravskou chatou. Teď Vás čeká závěrečné klesání, asfaltová cesta je lemována lesními jahodami a v lese kolem kaple můžete najít suchohřiby i praváky (nejvíce jich ale roste u samotné Severomoravské chaty). 

             Kaple Sv. Trojice                                          Domeček pro lesní skřítky

Na Severce na Vás čeká veliký výběh s prolézačkami, bazén pro otužilce, ale hlavně restaurace, ze které doporučujeme zejména domácí borůvkové knedlíky. POZOR! Restaurace je v pondělí zavřena.

 

Nezapomeňte prozkoumat les kolem chaty, je plný borůvek, jahod a hub.

Cesta zpátky je na kole mnohem rychlejší, je možné ji projet po lesní asfaltce, která vede téměř souběžně s lesní stezkou. Je to příjemnější hlavně pro spící děti, méně drncá smiley.

 

MIEDZIGÓRZE

(Autem 30 km)

Městečko Międzygórze se nachází v úzkém údolí řeky Wilczky pod Králickým Sněžníkem.

  

Na západním okraji obce se nachází 22 metrů vysoký vodopád, jenž je jedním z největších přírodních vodopádů v česko – polském pohraničí. Les kolem řeky je vyhlášen přírodní rezervací.

 

Z Międzygórze vede několik turistických tras na Králický Sněžník, malé turisty ale asi více zaujme unikátní lesní zahrádka nazvaná Zahrada Pohádek (Ogród Bajek). Zahrádku plnou pohádkových postav a malých chaloupek vyřezaných ze dřeva založil ve dvacátých letech 20. století místní lesník a botanik jako poctu vládci hor Krakonošovi. Zahrada byla nedávno zrekonstruována a je častým cílem výletů turistů.

  

 

 

Dolní Morava – hotel Vista

(Autem 13 km)

  

Pro případ nepříznivého počasí, když jsou už dětské holínky přemočené a Vaše nervy napružené, můžete využít nabídky wellness hotelu Vista na Dolní Moravě. Pro děti je zde k dispozici Chacha herna, vstupné pro jedno dítě činí 100 Kč, rodiče a děti do 3 let mají vstup zdarma.

 

 

Kromě herny nabízí hotel i hezký krytý bazén s vířivkou a saunovým světem. Bazén a vířivka jsou otevřeny od 9:00 do 21:00, sauny pak přes týden od 15:00 do 21:00 a přes víkend od 9:00 do 21:00. Děti mají do saunového světa povolen vstup pouze do 15:00, pak jsou sauny vyhrazené pro dospělé. Ceny platné ke květnu 2015:

 

Děti

do 3 let – zdarma                        do 15 let – 150 Kč na 2 hodiny

Dospělí

250 Kč na 2 hodiny (do 15:00)  350 Kč na 2 hodiny (od 15:00)

Doporučujeme ceník a otevírací hodiny ověřit předem na tel. čísle 469 771 119.

 

Naučná stezka Zemská brána

(Autem 23 km, pak pěšky 2 x 3 km nebo kratší okruh 2 km)

 

Naučná stezka prochází přírodní rezervací Zemská brána v CHKO Orlické hory a je považována za nejkrásnější úsek Divoké Orlice. Na nenáročné trase vhodné pro děti se dozvíte něco o zdejší přírodě i o minulosti Orlických hor.

     

Autem pojedete přes České Petrovice až za osadu Čihák, kde odstavíte auto na parkovišti.

Na začátku naučné stezky stojí kamenný most přes Divokou Orlici. Most vytváří v romantickém údolí vstupní bránu do Čech, odtud název Zemská brána.

Nejnáročnější, ale u dětí nejoblíbenější část stezky, je úvodní „horolezecké“ překonání skalní stěny, díky které tato trasa není vhodná pro kočárky. S dvouleťákem ji ale hravě zvládnete. Dále pokračujete pohodlnou lesní stezkou až k pašerácké lávce.

    

Za lávkou pokračuje naučná stezka dál po modré značce. Cestou uvidíte Ledříčkovu skálu, kde se v jeskyni téměř 20 let ukrýval legendární bandita Orlických hor Ledříček (nazýván též českým Jánošíkem) a taky pěchotný srub československého opevnění R-S 54 „Na potoku“.

        

Pro ty, kdo se rozhodnou pro kratší okruh, je zde příjemná alternativa výletu: Za pašeráckou lávkou se dáte doprava a půjdete lesní stezkou až k Orlické chatě U Rampušáka. Zde se můžete posílit obědem a děti vypustit na dětské hřiště nebo za domácím zvířectvem.

 

  Od chaty pak seběhnete lesní stezkou přímo k parkovišti.

Rozhledna Klepáč

(Autem 11 km, výstup pěšky 2,5 km)

Hora Klepáč v masivu Králického Sněžníku je moc zajímavým místem. Nachází se zde rozvodí mezi třemi evropskými moři. Z místních svahů míří voda do Černého, do Severního i do Baltského moře.

Autem dojedete až na parkoviště na konci asfaltové cesty v Horní Lipce, na mapě značené „Pod Klepáčem“. Tam se napojíte na červenou turistickou značku a vyjdete úvodní stoupání lesem až na lesní cestu, kterou se dáte doleva. Po cestě dojdete až na polskou hranici, kde znovu začíná stoupání (do cíle cca 1,5km s převýšením asi 200m).

Stezka dále pokračuje podél hraničních kamenů a tak máte možnost mnohokrát za den se ocitnout v Polsku, což děti určitě ocení :-).

V závěrečné třetině výstupu se Vám otevřou nádherné výhledy.

    

Když už přestáváte věřit, že ten kopec někdy skončí, objeví se před Vámi dřevěná rozhledna, původně postavená polskými experty a vzápětí rekonstruována jejich českými kolegy. Kvalitu stavby nechci spochybňovat, ale o zábradlí se opírejte s rozmyslem :-).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

Pod rozhlednou najdete velká balvanová pole, kde si můžete vytvořit svoji vlastní stavbu.

Cesta zpátky je o trošku rychlejší, ale nožičky už můžou bolet, tak si na ni rezervujte alespoň hodinu. Počasí se zde může velmi rychle měnit, tak si nezapomeňte zabalit pláštěnky.

Kamienczyk

(Autem 14 km)

 

    Rybniční hospodářství Zubr v polském Kamienczyku nabízí neobvyklý kulinářský zážitek. Díky krásnému prostředí hospodářství a možnosti vlastního výlovu ryb (bez rybářského lístku) zapomenete klidně na omezený výběr jídel: smažený pstruh (100,- Kč), zeleninový salát (35,- Kč), hranolky (35,- Kč).

 

Smaženého pstruha si můžete vychutnat pod širým nebem, nebo za nepříznivého počasí v teple přístřešku. 

 

Děti určitě ocení výběh do okolí, najde se tu i několik hraček do písku. Pozor, rybníky nejsou oploceny.